İSEDAK 31. Bakanlar Toplantısı (İstanbul, 23-26 Kasım 2015)

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının daimi başkanlığını yürüttükleri, 57 üye ve 5 gözlemci üyesi olan İSEDAK’ın 31. Bakanlar Toplantısı 23-26 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış oturumunu yönettiği toplantıda, üye ülkeler Bakanlar düzeyinde temsil edilmişlerdir. Toplantıya ayrıca ilgili İİT kuruluşları ve uluslararası kuruluşlardan temsilciler de katılım sağlamışlardır.

Uluslararası kalkınma gündemi açısından 2015 yılının bir dönüm noktası olması itibariyle bu yılki Bakanlar Görüş Alışverişi Oturumunun konusu “2015 Sonrası Kalkınma Gündemi ve İslam Ümmetinin Kalkınma Sorunları: Temel Hizmet Sunumunun Geliştirilmesi” olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda muhtemel işbirlikleri tartışılmış ve üye ülkelerin 2015 Sonrası Kalkınma Gündemine ne gibi katkılar verebileceği hususu masaya yatırılmıştır.

Ayrıca, İSEDAK 31. Bakanlar Toplantısında, İSEDAK’ın üye ülkeler arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik çabalarına ilişkin son gelişmeler ele alınmış ve 13-14 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen İSEDAK 31. İzleme Komitesi Toplantısında kabul edilen Taslak Gündemde yer alan konular tartışılmıştır.

Bu yıl, İSEDAK Toplantısına ilave olarak toplantı gündemini ilgilendiren bir dizi özel etkinlik düzenlenmiştir.

Toplantı hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Link-TR

 

 

GÜNDEM, PROGRAM, RAPOR VE KARARLAR

KONUŞMALAR

ÖZEL OTURUM ETKİNLİKLERİ

31. İSEDAK TOPLANTISINA SUNULACAK RAPOR VE ÇALIŞMALAR

İSEDAK Koordinasyon Ofisi

ÜLKE RAPORLARI

oic-small

İslam İşbirliği Teşkilatı

icdt_small

İslam Ticareti Geliştirme Merkezi

idb_small

İslam Kalkınma Bankası

sesric_small

İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi

smiic_small

İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü

iccia_small

İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası